Co to jest Kurs Małżeński?

To kurs składający się z siedmiu sesji – spotkań małżeńskich przebiegających w wyjątkowej atmosferze. Pary siadają przy pięknie nakrytych, dwuosobowych stolikach, przy których serwowana jest im lekka kolacja, której towarzyszy nastrojowa muzyka. Następnie uczestnikom prezentowany jest wykład zawierający cenne dla małżonków treści, który jest przerywany ćwiczeniami wykonywanymi przez uczestników w parach. Na Kursie Małżeńskim nie ma pracy w grupach. Z pewnością nie zostaniesz tu poproszony o dzielenie się swoimi doświadczeniami z małżeńskiego życia z kimkolwiek. Rozmowy w czasie Kursu Małżeńskiego toczą się wyłącznie pomiędzy małżonkami.

Dlaczego warto wziąć udział w kursie?

Regularne badania techniczne samochodu pomagają w sprawnym jego funkcjonowaniu i zmniejszają ryzyko awarii. Najlepsi sportowcy spędzają wiele godzin na treningach i doskonaleniu swojej techniki. Największe życiowe osiągnięcia wymagają praktyki, szkolenia i poświęcenia. Podobnie jest z małżeństwem. Silne, pełne miłości i trwające całe życie relacje nie są wynikiem przypadku. Wymagają pracy, wysiłku i wspólnego zaangażowania. Kurs Małżeński to sposób, aby uczynić małżeństwo, choćby najbardziej szczęśliwe, jeszcze lepszym.

W ciągu siedmiu sesji kursu będziecie mogli odkryć praktyczne narzędzia, które pomogą Wam:

 • lepiej zrozumieć potrzeby innych
 • efektywnie się komunikować
 • pogłębiać więź poprzez rozwiązywanie konfliktów
 • uzdrowić wasze zranienia
 • zrozumieć wpływ wychowania na waszą relację
 • poprawić relacje z rodzicami i teściami
 • rozwinąć intymność seksualną
 • odkryć wasze języki miłości i wiele więcej!

Dla kogo jest ten kurs?

Jesteście w małżeństwie lub w długotrwałym związku nieformalnym? Jesteście razem od ponad roku? Chcecie, aby wasz związek był tak dobry jak to tylko możliwe?

Jeśli odpowiedzieliście ‘tak’ na którekolwiek z powyższych pytań, ten kurs jest dla was!

Kurs Małżeński jest dla każdej pary, niezależnie od tego, czy jesteście razem rok, czy 61 lat, czy zmagacie się z trudnościami, czy czujecie się bardzo szczęśliwi. Jeśli wasze małżeństwo jest silne, ten kurs pomoże wam uczynić je jeszcze silniejszym i pomoże wam wypracować dobre nawyki.

Z drugiej strony, jeśli wasze małżeństwo przeżywa trudności, kurs zaoferuje wam bardzo praktyczne narzędzia pomocne w pracy nad waszymi problemami. Niektóre pary będące w separacji skorzystały z takiego kursu jako sposobu na powrót do siebie.

Niezależnie od waszej sytuacji, praktyczne narzędzia, które otrzymacie w czasie kursu pomogą wam poprawić i wzmocnić wasz związek.

Chociaż Kurs Małżeński jest oparty na zasadach chrześcijańskich, nie jest przeznaczony wyłącznie dla par wierzących.

Czego mogę się spodziewać?

Kurs odbywa się podczas siedmiu kolejnych wieczorów. Typowy wieczór rozpoczyna się o 19.00 a kończy o 21.45. Każdej sesji towarzyszy miła atmosfera, którą wiele osób porównuje do randki. Elemantami każdego spotkania są:

 • Posiłek przy romantycznym stoliku dla dwóch osób, co daje przestrzeń na relaks i rozmowę.
 • Praktyczny wykład odtworzony z DVD, który jest pouczający i zabawny.
 • Kawa i czas na prywatną rozmowę w parach. Otrzymacie konkretne tematy do przedyskutowania (czasami przy pomocy ćwiczeń). W tle będzie grała muzyka, tak byście mogli swobodnie rozmawiać, nie słysząc rozmów z sąsiednich stolików.
 • Podczas kursu nie ma pracy w grupach. 
 • Praca domowa – na koniec każdej sesji otrzymacie pewne zadania do wykonania wspólnie w domu. To pomoże wam wypraktykować to o czym słyszeliście w czasie wykładu. Nie martwcie się – praca domowa nie będzie sprawdzana! Jest ona wyłącznie dla waszej korzyści.

Kurs Małżeński został opracowany przez Nicky i Silę Lee, współautorów książek The Marriage Book i The Parenting Book. Są małżeństwem od ponad trzydziestu lat, mają czwórkę dzieci i są pracownikami Kościoła Świętej Trójcy w Brompton – londyńskiej parafii, z której wywodzi się Alpha. W roku 1985 rozpoczęli prowadzenie Kursu Przedmałżeńskiego, w 1996 roku Kursu Małżeńskiego. Obecnie odbywa się kilka tysięcy takich kursów na całym świecie.

Przeczytaj świadectwa uczestników Kursu Małżeńskiego.

Kolejną edycję kursu rozpoczniemy 11-go września 2018 r. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

źródło: http://polska.alpha.org/